Tine Høeg og Dy Plambeck mødes på Humlebæk Bibliotek
De anmelderroste forfattere Tine Høeg og Dy Plambeck mødes 9. april på Humlebæk Bibliotek til en spændende snak om litteratur og livets store temaer.
Af Karsten
Humlebæk Bibliotek tager 9. april klokken 18.30-20.00 imod to af Danmarks mest populære og anmelderroste forfattere. Det drejer sig om Tine Høeg og Dy Plambeck, der begge har udgivet nye romaner inden for de sidste par år til store anmelderroser og høje placeringer på statistikken over mest reserverede bøger.
Fredensborg Bibliotekernes litteraturformidler, Christine Fur Fischer, vil interviewe de to forfattere og diskutere store emner som relationer, venskaber, skriveprocessen og at leve uden for det gængse konforme liv, emner som begge behandler i deres forfatterskaber.
Billetter til forfattermødet koster 75 kroner for en almindelig billet og 60 kroner for medlemmer af Biblioteksklubben.
Tine Høeg udgav i 2025 romanen ’Ultramarin’, der gennem hovedpersonen Dagny kredser om skaberkraft, moderskab, kunst, begær og mystik og om at få trevlet fortiden op på ny.
Dy Plambeck udgav i 2024 ’Mod midnatssolen’, hvor hovedpersonen Amy får udfordret sine idéer om det gode familieliv og andre af tilværelsens normale holdepunkter.