Bliv klogere på Tove Jansson – skaber af Mumitroldene – og meget mere
Mumitroldenes skaber, Tove Jansson, skrev også litteratur for voksne. Det kan man 20. november høre et levende foredrag om på Fredensborg Bibliotek.
Af Tobias
I disse år udkommer Tove Janssons noveller, fortællinger og romaner for voksne for første gang på dansk. Samtidig kan bøgerne om Mumitroldene fejre 80-års fødselsdag i år og bliver i den anledning genudgivet.
Men hvorfor er der pludselig så stor interesse blandt de danske læsere anno 2025 for Tove Janssons bøger for både børn og voksne? Det kan man få en forklaring på ved et foredrag 20. november klokken 18.30-20 på Fredensborg Bibliotek. Her vil litterat og litteraturformidler Lea Fløe Christensen dykke ned i Tove Janssons kunstneriske virke og forklare, hvordan hendes livssyn og tone taler ind i den tid, vi i dag lever og læser i.
Billetter til foredraget koster 50 kroner. Man kan også melde sig ind i Biblioteksklubben, hvilket udløser en rabat på 10 kroner på billetten til foredraget.
Lea Fløe Christensen er cand.mag i Moderne Kulturformidling og bachelor i Litteraturvidenskab fra Københavns Universitet. Hun arbejder som litteraturformidler og er kendt som en levende foredragsholder. I efteråret 2025 er hun aktuel med bogen ‘En mand med en ged på side 251’ om læsebehov, læsesmag og læsesnak på forlaget Turbine.