Mikkel Vedby Rasmussen: Illusionernes fald og den nye verdensorden
- Tid
- 18:30 - 20:00
- Pris
-
Almindelig: 75 DKKBibliotetksklubben: 60 DKK
- Sted
-
Humlebæk Bibliotek
Humlebæk Center 40,
3050 Humlebæk
Hvad har Donald Trumps ønske om at overtage Grønland til fælles med Xi Jinpings udvikling af kunstig intelligens, Vladimir Putins invasion af Ukraine og den globale militære oprustning? Spørger man professor i statskundskab Mikkel Vedby Rasmussen er det udtryk for den samme forskydning i verdensordenen, drevet af en filosofi og et tankesæt, der er ved at forme verden til noget, vi ikke har set før og stadig er i gang med at forstå.
For den liberale verdensorden og globaliseringens tidsalder er ovre – og det stiller nye krav til os vesterlændinge og vores politikere, der skal navigere i en geopolitik, hvor det kompas, vi kender, ikke længere holder.
I sin aktuelle bog ‘Illusionernes fald’ udfolder Vedby Rasmussen sin analyse og går bag om den geopolitiske virkelighed for at analysere de kræfter, der omformer verden: demografi, teknologi, militær oprustning og stormagternes strategier og selvforståelse. Bogen er en aktuel og til tider provokerende analyse, der udfordrer det, vi troede, vi vidste – og som argumenterer for, at der stadig er mulighed for at forme et bedre samfund i en farligere verden.
Mikkel Vedby Rasmussen (f. 1973) er professor ved Institut for Statskundskab, Københavns Universitet og tidligere institutleder. Han har ledet Forsvarsministeriets udviklingssekretariat og har en række udgivelser om krig, kriser og sikkerhedspolitik bag sig.