Arrangement - For børn

Flagermusenes forunderlige verden

Tid
19:30 - 21:00
Sted
P-pladsen ved Krogerup skovene, lige syd for bommen på Nederste Torpenvej i Humlebæk
Oplev et af Danmarks mest fascinerende dyr i skumringen, når vi går på opdagelse i flagermusens hemmelige verden.

Endnu en gang tager vi ud i naturen for at blive klogere på den myteomspundne flagermus. Forbinder du den med vampyrer og uhyggelige fortællinger? Det er du ikke alene om. Men hvor farlig er flagermusen egentlig – og hvad er blot myter?

Det finder vi ud af på en stemningsfuld tur fyldt med viden og fortællinger. Sammen skal vi lytte efter flagermusenes lyde, spotte dem i mørket og høre spændende historier om det mystiske nattedyr.

Tag en voksen i hånden, og kom med – hvis du tør.

Det er gratis at deltage, men tilmelding er nødvendig. Tilmelding efter først til mølle princippet i perioden fra den 1. august til den 1. september kl. 12.00.

Bag turen står partnerskabet Gang i Fredensborg i samarbejde med Fredensborg Bibliotekerne. 

Arrangementet er en del af Nat i Naturen.