Barselslegestue
Kom og hyg dig med din baby og benyt dig af bibliotekets sjove tumlelegetøj.
I Barselslegestuen på Humlebæk Bibliotek kan du komme og gå, som det passer ind i jeres dag, og sover dit barn, så er der også plads til barnevognen, mens du snakker med de andre forældre. Der vil være sjove legeredskaber og legetøj, som du og dit barn kan være sammen om.
Legestuen har åbent tirsdage fra 10-12, men det er en god idé at holde sig opdateret her på siden for eventuelle aflysninger af legestuen, så du ikke går forgæves.
Barselslegestuen er for alle forældre på barsel med børn på 0-1,5 år. Det kræver ikke tilmelding at være med - I kan bare møde op.
Barselslegestuen er et samarbejde mellem Sundhedsplejen og Fredensborg Bibliotekerne.
Har du brug for at tale med en sundhedsplejerske, henviser vi til Forældrecaféen, der har åbent i Nivå i ”Huset”, Nivåhøj 68A, hver mandag fra kl. 12-14 (lukket på helligdage).
Skal der være tumletid på Fredensborg Bibliotek?Tumletid er en forældredrevet legestue på Fredensborg Bibliotek, som oprettes, når minimum to forældre melder sig til at være kontaktpersoner. Biblioteket stiller tumleredskaber og lokaler til rådighed, mens du som forælder er ansvarlig for, at redskaberne pakkes ud og ryddes op igen efterfølgende. Tumletid er for børn op til ca. 3 år i følgeskab med en voksen. Vil du være kontaktperson på Tumletid i Fredensborg, så skriv til Signe på sigst@fredensborg.dk |