Arrangement - For voksne

Læs bogen: ‘Dune’

Tid
17:30 - 18:30
Pris
Almindelig: Gratis
Sted
Humlebæk Bibliotek
Humlebæk Center 40,
3050 Humlebæk
Deltag i vores nye koncept, hvor vi læser en bog og ugen efter ser filmatiseringen – og taler om begge dele. På jomfrurejsen tager vi med Frank Herbert til en fjern fremtid.

Året er 10.191, og vi befinder os på den barske ørkenplanet Arrakis. Her er rige forekomster af det eftertragtede stof melange, der både er livsforlængende og nødvendigt for rumrejser. I Frank Herberts ‘Dune’ fra 1965 følger vi unge Paul Atreides, hvis familie kejseren giver kontrollen over Arrakis – og dermed melange. Men det viser sig hurtigt at være en fælde. Pludselig befinder Paul sig midt i et politisk spil, der er langt større end ham selv, og må søge tilflugt hos Fremen-folket, som har overlevet ørkenen i generationer og vogter over hemmeligheder, ingen udefrakommende kender.

Frank Herberts klassiker er en af de mest indflydelsesrige bøger i det 20. århundrede. Romanen fik hurtigt kultstatus inden for science fiction-miljøer og har inspireret værker som ‘Star Wars’, ‘Hunger Games’ og ‘Game of Thrones’. Og i disse år oplever universet en renæssance. Måske fordi romanen bag sci-fi-rammen handler om politik, ressourcer, magt og manipulation; ting, der er uhyggeligt præsente i dag.

Til dette arrangement mødes vi for at tale om bogen sammen. Tilmeld dig arrangementet og vi skaffer ‘Dune’ til dig.

Arrangementet er første del af et forløb i to dele. Næste uge, 24. november, ser vi Denis Villeneuves filmatisering af ‘Dune’ fra 2021 sammen. Man kan deltage i læseklubben, komme til filmvisningen eller gøre begge dele.