Først var det musik, så var det lydbøger, og nu har Fredensborg Bibliotekerne også åbnet for downloads af de såkaldte e-bøger. E-bøger er ligesom almindelige bøger, bortset fra at de læses på en skærm i stedet for på papir. Det kan være en computerskærm eller en særlig e-bogslæser.
Den nye service betyder, at de tilbudte titler vil kunne downloades øjeblikkeligt hjemme fra egen computer, og at der for disse titlers vedkommende ikke længere vil være noget, der hedder reserve-ringskø. Der er nok eksemplarer til alle!
Til at starte med tilbyder biblioteket ca. 1.500 titler, hovedsagelig faglitteratur. Ikke mindst titler som ofte bruges i forbindelse med uddannelse. Samlingen ventes dog at vokse hurtigt, efterhånden som flere forlag kommer med på e-bogsbølgen og udgiver flere og flere af deres titler i e-bogsformat.
Fælles for titlerne er, at de kan downloades og gratis benyttes i 8 dage. Herefter vil e-bogsfilen ganske enkelt ikke kunne åbnes mere.
Men for i det hele taget at kunne bruge servicen kræver det, at du er oprettet som låner på Fredensborg Bibliotekerne og har en pinko-de. Derudover kræver det, at du installerer programmet Adobe Digi-tal Editions, som heldigvis er ganske gratis. Installation af dette bliver du stille og roligt guidet igennem, idet du låner din første e-bog.
Da servicen koster penge for biblioteket, har vi været nødt til at sætte visse begrænsninger på benyttelsen. I første omgang vil det være muligt at downloade 10 e-bøger om måneden pr. låner. Efter-hånden, som vi høster erfaringer, vil dette tal dog muligvis blive revideret.
Gå ind på adressen www.fredensborgbibliotekerne.dk/ebog og kom godt i gang med denne nye service.
|